25 Haziran 2014 Çarşamba

NECİP FAZIL KISAKÜREK - BİR ADAM YARATMAK (ÖZET)


ÖZET:

     "Kimse bana kendim kadar düşman değil."
     Hüsrev Hüsrev bir yazar. "Ölüm Korkusu" diye bir tiyatro oyunu yazıyor. Oyunda kahramanın babası, kendini bir incir ağacına asmıştır. Kahraman da aynı babası gibi kendini bir incir ağacına asar. Turgut adında bir gazeteci Hüsrev'le röportaj yaparken onun da babasının kendini incir ağacına astığını öğrenince kitabın yazarın hayatını anlattığını düşünür.
     Kitapta kahraman silahla oynarken yanlışlıkla annesini vurur. Hüsrev, bunun gerçekçi olmadığını düşünen konuklarına bunun olabileceğini silahla gösterirken silah ateş alır. Hüsrev'in annesi Ulviye vurulacakken önüne Hüsrev'i seven Selma atlar. Vurulur ve ölür.
     O günden sonra Hüsrev kendine gelemez. Selma'nın ölümü, yazdığı oyun onu bunalıma sürükler. Sürekli hayatı ve ölümü sorgular.
     Ruh hastalıkları doktoru Nevzat ve gazeteci Şerif, Hüsrev'i karalama kampanyası başlatırlar. Onun delirdiğini, çevresindeki insanlar için bir tehdit oluşturduğunu ve hastanede tedavi edilmesi gerektiğini söylerler. Bunun üzerine bir gün memurlar ve bir doktor gelerek Hüsrev'e hastaneye yatırılacağını söyler. Annesi "Gitme" diye ısrar etse de Hüsrev gayet sakin yanındakilerle birlikte gider. Tımarhanede ölmek istediğini söyler.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim :-)