23 Şubat 2015 Pazartesi

HARABELERİN ÇİÇEĞİ (REŞAT NURİ GÜNTEKİN)ÖZET:

     Doktor Hayrullah Bey sokakta her zaman yüzü korkunç derecede yanmış bir adama rastlıyordu. Doktorun bir hanım hastası vardı. Kadının durumu kötüydü. Nitekim kısa bir süre sonra da öldü. Yüzü yaralı adam Hayrullah Bey'e yanaştı ve onunla konuşmaya başladı. Beraber adamın evine gittiler. Adamın ismi Süleyman'dı. Süleyman Bey hayat hikayesini anlatmaya başladı. Süleyman Bey zamanında çok güzel bir çocukmuş. Herkes onu hayranlıkla seyredermiş. Süleyman teyzesinin kızı Seniha'ya aşıkmış. Kız da onu seviyormuş. İkisi evleneceklermiş ama Süleyman'ın babasıyla Seniha'nın babasının araları açılmış ve aileler görüşmez olmuşlar. Süleyman bir gün dayanamamış ve evden kaçmış. Seniha'yı görmeye gitmiş. Teyzesinde biraz vakit geçirdikten sonra eve dönmüş. Ailesi Sülayman'ın kaybolmasından çok endişelendiği için Sülayman'ın sütannesinin ona iyi bakamadığına karar vermişler ve Süleyman'a yabancı bir dadı tutmuşlar. Süleyman artık kaçmasın diye geceleri odasına kilitleniyormuş. Bir gün yalıda büyük bir yangın çıkmış. Herkes kendini dışarı atmış, Sülayman'ı unutmuşlar. Sülayman'ı sütannesi kurtarmış ama çocuğun yüzü çok kötü yanmış. O günden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmamış. Süleyman kendini insanlardan uzaklaştırmış. Yurdunu terk edip yurt dışına yerleşmiş ve orada aldığı eğitimle çok iyi bir göz doktoru olmuş. Hayrullah Bey'in ölen hastası da Süleyman'ın aşık olduğu Seniha'ymış.


ESKİ AHBAP ÖZET:

     Hilmi Bey 50'li yaşlarında dul kalır. Tam bu sıralarda Hilmi Bey'in eski bir dostu Mahir Bey, Hilmi Bey'i ziyarete gelir. İki ihtiyar artık hep gecelerde eğlenmeye başlarlar. Bir gün Hilmi Bey rahatsızlanır çünkü kalbi bu tempoya dayanamaz. Mahir Bey de Hilmi Bey'e hayırlı bir kısmet bulmaya karar verir. Şevkiye Hanım adında genç bir hanım bulunur. Lakin kızın maddi durumu kötüdür. Kızın dayısının fabrikasının satılması gereklidir ve kız fabrikayı alacak adamla evlenecektir. Hilmi Bey fabrikayı satın alır ama sonra Şevkiye Hanım'ın bir sevdiği olduğu ortaya çıkar ve iş bozulur. Hilmi Bey, değerinin çok üstünde aldığı fabrikayı az bir paraya kızın ailesine iade eder çünkü bu durumlarla uğraşmak istemez ama sonradan ortaya çıkar ki bütün bu yaşananlar Mahir Bey'in, Hilmi Bey'e parasını almak için yaptığı bir oyunmuş.

BOYUNDURUK ÖZET:

     Prof. Celil Hıfzı kendi halinde bir adamdır. Hafız Hanım'la beraber yaşar. Hafız Hanım hastalanınca profesörü evlendirmek ister. Celil Hıfzı, Sadiye Hanım'la evlenir. ama kadın çok geçimsiz ve karaktersiz biridir. Hafız Hanım'la sürekli çatışırlar. Hafız Hanım vefat eder. Kadın evin bütün otoritesini ele geçirir ve istediği gibi davranır. Celil Hıfzı ve Sadiye Hanım'ın Rıfkı adında bir de çocukları olur ama Celil Hıfzı bir gün tavan arasında bulduğu bir mektuptan öğrenir ki Sadiye Hanım onu aldatmıştır ve Rıfkı onun oğlu değildir. Celil Hıfzı hemen evi terk eder ama sonradan vicdanı onu rahat bırakmaz ve Rıfkı'yı da yanına alır. Sadiye Hanım'a oturdukları evi bırakır, ona bir maaş bağlar ve onunla olan bütün münasebetini keser.

4 yorum:

 1. Kütüphanemin eksikleri arasında okumam gerekli.Yorum için teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 2. cangz, yorumun için ben teşekkür ederim. Reşat Nuri'nin her kitabını okumak lazım. Ben dokuz kitabını okumuşum, hepsini okumak istiyorum.

  YanıtlayınSil
 3. Evet güzel bir Özet çıkarmışsınız fakat bazı yerler biraz fazla atlanmış gibi geldi bana mesela Hilmi Bey den önce fabrikayı isteyen bir palamut Tüccarı vardı kızın dayısı işe sıcak bakmıyordu. Hilmi Bey'in Bursa'daki Kızından, torunlarından hiç bahsedilmemiş. En başa dönersek eğer Süleyman Kemal hakkında biraz daha fazla bilgi verilebilirdi. Ama yine de elinize emeğinize sağlık :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Unknown, ben Harabelerin Çiçeği'ni üniversitede okumuştum. Yani yaklaşık on yıl önce. O zamanlar okuduğum kitapları unutmamak için defterime kitapların özetini çıkarıyordum. Bloga yazacağımı bilsem ya da şimdi yazacak olsam daha detaylı ve güzel yazardım diye düşünüyorum. Yorumunuz için teşekkürler :-)

   Sil

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...