23 Şubat 2015 Pazartesi

KRAL OİDİPUS (SOPHOKLES)ÖZET:

     Thebai'de bir uğursuzluk var. Toprakta ürün bitmiyor. Kadınlar çocuk doğuramıyor. Bunun üzerine rahip ve şehirden birkaç kişi Kral Oidipus'un karşısına çıkar ve ondan dertlerine bir çare bulmasını isterler. Oidipus'un kayınbiraderi ve arkadaşı Kreon, ona bütün bu olanların bir lanet yüzünden olduğunu ve Oidipus'tan önceki kral Laios'u öldüren kişiyi ülkeden kovmadıkça da bu lanetin kalkmayacağını söyler.

     Oidipus katili bulmak için kahin Teiresias'tan yardım ister. Teiresias önce konuşmak istemez ama Oidipus ısrar edince onun katil olduğunu, babası Laios'u öldürdüğünü ve annesiyle evlendiğini söyler. Oidipus buna inanmaz ve Kreon'un yerine geçmek için kahine bunları söylettiğini düşünür ama Oidipus'u büyüten adam Polybos'un öldüğünü söylemeye gelen bir haberci Polybos'un onun gerçek babası olmadığını söyler. Haberci Oidipus'u ormanda bulup krala vermiş, kral da oğlu olmadığı için Oidipus'u oğlu gibi görmüştür. Laios'un hizmetkarı çoban, çocuğun babasını öldüreceği kehaneti üzerine çocuğu öldürme emri almış ama bunu yapamamış, çocuğu haberciye vermiştir. Yani Oidipus babasını öldürmüş (kehaneti gerçekleştirmemek için babası sandığı Polybos'tan uzaklaşmak amacıyla yurdunu terk ederken yolda rastladığı Laios'u ve adamlarını bir tartışma sonucu öldürmüştür.), öz annesiyle evlenmiş ve ondan çocuk yapmıştır. Karısı ve annesi İokaste buna dayanamaz ve kendini öldürür. Oidipus da kendi elleriyle gözlerini oyar. Kızlarını ve ülkesini Kreon'a emanet edip ülkeyi terk eder.

8 yorum:

 1. Birkaç gün önce kuzenimin tiyatro kulübü bu kitabı sergiledi. Bayağı etkileyici bir oyun olmuştu. Denk gelirsem kitabını da okumak istiyorum :))
  Ve sanırım ilk kitap yorumlarından biri bu değil mi? Yorum yazma tarzının farklılığı belli oluyor :)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Esseve Rin,
   evet, blogumdaki ilk yazılarımdan biri. Kitabın yorumu yok, sadece özetini yazmışım. Üniversitedeyken kitap özetleri yazdığım bir defterim vardı. O defterdeki özetleri bloguma geçirmiştim. kitabı okumaya üşenen arkadaşlar Google'da özetini arattığı için en çok okunan yazılarımdan biri olmuş :-)

   Sil
 2. Artik simdi daha fazla okunabilir cukur dizisinden sonra :)

  YanıtlayınSil
 3. Yanıtlar
  1. Ben severek okumuştum. Sürpriz sonlu ama rahatsız edici bir sonu var.

   Sil

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...