31 Ekim 2015 Cumartesi

SOKRATES’İN SAVUNMASI (ÖZET) – PLATONşule Uzundere Blog kitap özetleri

     Sokrates gençlere konferans verip onlara yanlış düşünceler öğretmekle suçlanır. Bunun için idamı istenmektedir. Kitap , Sokrates’in kendini savunmak için söylediklerini içeriyor. Sokrates, güzel bir savunma yaptığı, kendine yöneltilen suçlamaları cevapladığı halde idama mahkum edilir. Aslında Sokrates’e isterse sürgüne gönderilebileceği, konferans vermemek koşuluyla yaşamasına izin verilebileceği söylenir ama Sokrates bunu reddeder. Böyle yaşamaktansa ölmeyi tercih edeceğini söyler çünkü konuşamamak, düşüncelerini paylaşamamak onun için zaten ölümdür. Kitabın sonunda Sokrates idam edilir.

5 yorum:

 1. degısık bır konu! o donemın ızlerını taşıyan bır eser

  YanıtlayınSil
 2. Düşüncelerinin önüne hayatını koyan bir kahraman düşünür.Günümüzde yaşasa neler olurdu acaba diye düşünmeden geçemedim.Ama zaten o zamanlarda bile acımasızlık ve karşı çıkışlar,doğruyu bile savunma düşüncesini yok ederek düşünmeyi,etkilenmeyi saf dışı bırakmak için idam gibi bir uygulamayı gerçekleştirmişler.Fakat düşünceler ölmez .Bunu düşünmekten kaçmışlar.Ama en kötü karşı çıkışla korkuyu yerleştirmek istemişler.. Paylaşım için teşekkürler.Sevgiler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim. Günümüzde düşüncelerini savunmak için her şeylerini hatta canlarını bile kaybetmeyi göze alan insanlara artık pek sık rastlanmıyor. Aslında bu zamanlarda da çok ihtiyacımız var. Umarım , ben de dahil, bundan sonra daha cesur oluruz.

   Sil
 3. merhabaa :) blog keşif etkinliğinden geliyorum ne kadar güzel bir blog bu böyle severek takip edicem :) bende bloğuma beklerim http://yildizyagmuruu.blogspot.com.tr/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Hoş geldiniz o zaman:-) Umarım hoşunuza giden yazılar bulursunuz. Ben de hemen bakıyorum blogunuza.

   Sil

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...