21 Ocak 2017 Cumartesi

UZUN HİKAYE ÖZETİ VE YORUMU

mustafa kutlu uzun hikaye çözeti
Kitabın yeni basım kapaklarında film oyuncuları kullanılmış. 


Uzun Hikâye’yi üniversite yıllarımda okumuş ve kısa bir özetini çıkarmıştım. O zamanlar okuduğum kitapların özetini çıkarıp özet defterime yazıyordum. Blogumu ilk açtığım zamanlarda o özetlerden bazılarını blogumda paylaşmıştım. 
Uzun Hikâye’yi de paylaşmışım, burayı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Mustafa Kutlu kalemini sevdiğim bir yazar. Üniversitedeyken bir hocamızın tavsiyesiyle tanışmış ve o dönem 4-5 kitabını okumuştum. Hatta o zamanlar setini alıp bütün kitaplarını okumaya karar vermiştim ama zamanla başka yazarlar, başka kitaplar dikkatimi çekti ve ben Mustafa Kutlu’yu unuttum. Bu sene Sarıçam Okuma Şenliği’nde 8.sınıf öğrencilerimiz için seçilen kitaplardan biri de Uzun Hikâye olunca yazarla tekrar buluşmuş olduk. Onun basit görünen ama sıcacık olan, içimizden insanları başarıyla anlattığı, akıp giden üslubunu özlediğimi fark ettim. Yazarla daha sık buluşmaya karar verdim.

Yarışmaya katılacak öğrencilerim için çıkardığım detaylı özeti başkalarına da yararlı olabilmek adına buraya bırakıyorum.
mustafa kutlu uzun hikaye çözeti
Bu da kitabın eski basım kapağı 

UZUN HİKÂYE KİTAP ÖZETİ
Yazarımızın babası Ali. Bulgar göçmeni olduğu için Bulgaryalı Ali diyorlar. Dedesi ile birlikte yaşıyor. Yakışıklı, hoşsohbet, cana yakın biri. Annesinin adı Münire. Sarışın, mavi gözlü, lepiska saçlı güzel bir kadın. İstanbul’un belalı ailelerinden birinin kızı. Ali, Münire’yi ister ama ailesi kızı vermez. Ali de Münire’yi kaçırır. O günden sonra Münire’nin ailesi onları yakalamasın diye köy köy, şehir şehir gezmeye başlarlar.

Ali bir okulda iş bulur. Okulun bahçesine meyve ağacı diker, sebzeler eker. Okul müdürü bahçenin ürünlerinden sadece kendisi yararlanır, çevresine sanki bahçeyi o yapmış gibi davranır. Ali bu haksızlığa dayanamaz. Bahçede emeği olan hademelerin de hakkının verilmesi gerektiğini söyleyerek müdürle tartışır. Müdür ona “Hakkını vermek lafları ediyorsun. Sosyalist misin sen?” der. Ali sosyalistin ne olduğunu bilmeden “Evet, sosyalistim.”der. O günden itibaren adı Sosyalist Ali olarak kulaktan kulağa yayılır.

Bu arada Münire ikinci çocuğuna hamiledir. Bir gün fenalaşır, hastaneye kaldırılır. Maalesef hem kendi hem de bebeği ölür. Ali de oğlunu alıp yine göçer. Her göçtükleri yerde saka kuşu ve küpe çiçekleri olur.

Bir kasabaya yerleşirler. Bu arada yazar 16 yaşına gelir. Çerçi Abdullah ile Şadiye’nin oğlu Celal ile arkadaş olur. Celal’de kas erimesi olduğu için yürüyememektedir. Bütün gün evinin penceresinden etrafı seyrederek boncuk işler. Savcının kızı Ayla’ya yazar da Celal de âşık olur ama Celal, yazardan Ayla’ya mektup göndermesini isteyince Celal’i kıramaz. Celal’in Ayla için yaptığı kolyeyi götürür. Ayla da Celal’e hatıra olarak kalması için bir şiir yazar. Yazar Ayla’ya açılamaz, âşkını içine gömer. Bu arada Ali kasabada arzuhalci, dava vekili olarak çalışır. Sürekli daktilosunda yazılar yazar. Bu yazıları çekmecesinde saklar. Bir gün kasabanın ileri gelenleriyle tartıştığı için polisler evini basar. Yazılarını oğlu sakladığı için yakalanmaz ama artık burada kalamayacaklarını anlayarak yine yollara düşerler.

Hanyeri kasabasına gelirler. Yazar liseyi bitirir. İki yıl üniversite sınavına girer, kazanamayınca okumaktan vazgeçer. Babası ile bir kitapçı açıp işletirler. Tabelacı Osman’ın çırağı Turan ile arkadaş olur. Turan Suna’ya âşıktır ama aşkına karşılık alamaz.

Ali kitapçıyı oğluna bırakır, Hanyeri gazetesinde yazı yazmaya başlar. “Particilik” başlığıyla yazdığı yazı kasabanın siyasilerini rahatsız eder. Ali’yi hapse attırırlar. Bu arada oğlu, Feride adında kapalı bir kıza âşık olur ama babasının hapiste olması ve adının sosyalist olarak çıkmasından dolayı kızın ailesi kızlarını yazara vermek istemezler. Yazar da Feride’ye kaçmayı teklif eder ama Feride ailesinin adını kirletmemek için kaçmayı reddeder. Bunun üzerine yazar bunalıma girer, artık orada kalmak istemez. Babası ile hapiste vedalaşır. Babası oğluna daktilosunu verir. Yazar eşyaları ve babasının verdiği daktilo ile beraber bir trene biner. Amacı İstanbul'a gitmektir ama birden adını bile bilmediği bir istasyonda iner ve daktilosuna hayatını yazmaya başlar. 

60 yorum:

 1. Özetini pek okumadım belki okurum diye fakat çok hüzünlü bir kitap gibi geldi bir an neden bilmiyorum. İlk kapak hiç güzel değil sanırım film yapmışlar onun için tekrar basım olmuş ama ikinci fotodaki daha güzel :).

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. öneri makinesi, doğru tahmin ettin, hüzünlü bir kitap. İlk kapağı kitaba çok uyumlu. kitabı okusaydın kapağı da severdin. Kitabın filmini yaptıkları için yeni basımlarda filmin oyuncularını kullanmışlar, o kapak da güzel olmuş.

   Sil
  2. Ben o zaman özeti okuyayım kitap kalsın çünkü pek okuyamıyorum çok hüzünlü kitapları ☺

   Sil
  3. öneri makinesi, filmini de izleyebilirsin. Kitaptaki bazı detayları değiştirmişler ama filmini başarılı buldum.

   Sil
  4. Hayır asıl orjinali kitap filmi değiştirmişler ve bana kitap uzun geldi biz bundan sınav olacağız filmininse yarısını okudum ama beğendim ben hoş ve güzel herkese tavsiyem....

   Sil
  5. Beğenmenize sevindim :-)

   Sil
  6. Hoca ne sordu size bizde sınav olacaz

   Sil
  7. Bu gece sınav sorularını ve cevapları paylaşacağım.

   Sil
  8. Soruları paylatıştınız mı acaba ?

   Sil
  9. Maalesef bu kitabın sorularını hazırlamamışım. Bu yüzden paylaşamayacağım. Yanılttığım için özür dilerim.

   Sil
 2. Mustafa Kutlu'nun Nehir Söyleşi ve Huzursuz Bacak kitabını okudum. İkisini de beğendim. Bende sizin gibi tüm kitaplarini okumayı düşünüyorum.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. cem kazan, ben de yazarın Chef ve Beyhude Ömrüm kitaplarını okuyup sevmiştim. İkisini de tavsiye ederim.

   Sil
 3. Yazarı daha önce hiç okumadım ama özellikle bu kitabını merak ediyordum, teşekkürler bu güzel paylaşım için, sevgiler:)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eren O. ben teşekkür ederim yorumun için. Benden de sevgiler canım :-)

   Sil
  2. kitabın adı uzun hıkaye

   Sil
 4. Mustafa Kutlu'nun denemelerini okumuştum. Vatan Yahut İnternet haatta baya hoşuma gitmişti. Bu kitap fuarından da aldım bir iki kitabını ama bu hiç aklıma gelmemişti. Bir dahaki sefer de Uzun Hikaye'ye bakarım artık. Yayın için teşekkürleeer, saygılarımla~~

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Elif Kara, yorumun için ben teşekkür ederim. Ben de Mustafa Kutlu'nun denemeleri olduğunu bilmiyordum. Deneme türünü çok severim, mutlaka okuyacağım. Benden de saygılar :-)

   Sil
 5. Filmini çok severek izlemiştim. İnşallah bir gün kitabı da alıp okurum. Mustafa Kutlu hiç okumadan sevdiğim yazarlardan biri acaba okusam diyorum ne kadar çok severim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. okumasyon, bir iki kitabını alıp sevip sevmediğine bakabilirsin ama bence seversin. İnsana huzur veren bir tarzı var.

   Sil
  2. Bence de seveceğe benziyorum :)

   Sil
  3. okumasyon, inşallah :-)

   Sil
 6. Allah razi olsun gerçekten çok güzel özetlemişsiniz :D

  YanıtlayınSil
 7. gerçekten çok güzel yorumlamışsın türkçe proje ödevim özet çıkarmaktı çok yardımcı oldun

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Yardımcı olduğuma sevindim :-)

   Sil
 8. Kaleminize sağlık. Arayan için çok güzel bir özet olmuş. Kitabı okuduğum için özetinizi de herhangi bir kaygı duymadan okudum. Mustafa Kutlu'nun okumadığım hikaye kitabı yok. Kutlu kitaplarının özel bir yeri var benim için; uzun yıllar bir dostum tarafından çıkan her kitabı bir mektup zarfı içinde postayla gönderilirdi. İlk beş öykü kitabı saklı kalmak kaydıyla, en çok Uzun Hikaye ve Beyhude Ömrüm beğendiklerimdendir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitaplara Kaçanlar,
   Mustafa Kutlu'yu üniversitedeyken hocamdan duymuştum. Onun tavsiyesiyle başlamış ve birkaç kitabını okumuştum. Uzun Hikaye, Chef, Beyhude Ömrüm, Kapıları Açmak okuduğum kitaplardan bazıları. Başka yazar ve kitaplara yönelince Mustafa Kutlu'yu okumaz oldum ama yazarı ve tarzını seviyorum. İleride başka kitaplarını da okumak isterim.

   Sil
 9. özette minik bir hata var celal ayla ya yazmıyor Feride adında o kasabada bulunan bir kıza yazıyor ayla mustafa'nın sonraki sevip kaçırdığı kız yani eşi

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   ben kitabın özetini yazdım. Özette yanlışlık yok. Siz filmi izlemiş ve filmle karşılaştırıyorsanız yanlış gelmiş olabilir çünkü filmde, kitabın bazı yönlerini değiştirmişler. Kitapta ise benim dediğim gibi oluyor.

   Sil
 10. Öncelikle paylaşım için teşekkürler
  Kitaba gelince ben yıllar önce okumuştum şimdi de ogrencilerime okumalari için tavsiye ettiğim güzel bir kitap.
  Yazarın ilk okuduğum kitabiydi uzun Hikâye. İlk okuduğumda yazarın kitaptaki olayların anlatımından yola çıkarak solcu olduğunu düşünmüştüm. Yıllar sonra muhafazakar bir düşünce yapısı olduğunu okuyunca şaşırmıştım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar

  1. Yusuf Deniz,
   ilçemizdeki kitap okuma yarışmasında 8.sınıflar için seçilen kitaplardan biriydi Uzun Hikaye. Ortaokul öğrencileri için uygun, güzel bir kitap.

   Sil
 11. Hikayesi İle film arasında nasıl bi değerlendirme yapabilirsin ? Fark olarak :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Filmi izleyeli uzun zaman oldu. Detaylarını hatırlamadığım için bir şey söyleyemem :-(

   Sil
 12. Mükemmel özetlemişsiniz kitabı okudun birde özetine bakayım dedim tekrar okumuş kadar oldun elinize sağlık

  YanıtlayınSil
 13. hocam kitabın film ile karşılaştırır mısın ? ödevim varda

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitabın özeti yazdığım gibi. Filmini izleyip karşılaştırabilirsin.

   Sil
 14. Mükemmel ozetlemişsiniz kitabı

  YanıtlayınSil
 15. Çok güzel yazmışsınız.Bana çok yardımınız dokundu elinize sağlık...

  YanıtlayınSil
 16. Ellerim koptu yazı yazcam diye off yaa çok kederli amma aşık olmuş haa

  YanıtlayınSil
 17. Sınav olucaz saol xd

  YanıtlayınSil
 18. SONU BÖYLEMİ BİTİYO

  YanıtlayınSil
 19. Feride ile Alya'yi karıştırmışsın herhalde celal filmde ferideye aşık oluyordu çünkü

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Daha önce de yazmıştım. Film, kitaptan farklı uyarlanmış. İsimler ve bazı olaylar değiştirilmiş. Ben kitabın özetini yazdım. Burada yanlışlık yok.

   Sil
 20. ben bu kitabı o kadar çok sevmiştim ki nasıl bu kadar çok içime dokunduğuna hayret etmiştim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Şeyma Nil,
   ben de farklı yıllarda iki kere okudum, üstüne filmini izledim. Özetini çıkardım, öğrencilerimi bundan sınav yaptım. Uzun Hikâye ile iç içe yaşadım :-)

   Sil
 21. Lutfen başka bir tane indirsen çok mutlu olurum ve çok beğendim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Yorumun ilk kısmını anlamadım ama beğendiğinize sevindim :-)

   Sil
 22. Hayatın içinden bir konusu olduğu için merakla okunası bir eser gibi duruyor. "Oku beni" diyor. Okumak isterim. Bu arada ben de dikkat dağınıklığı sorunumu çözebilmek için, internetten araştırıp da bulduğum bir tavsiye yazısından hareketle; okuduğum kitapların özetini çıkarıp sosyal medyada ve bloğumda yayınlamıştım bir ara. İnsan böylece kendini okumaya mecbur/sorumlu hissediyor. Selâmlar...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ali Demiral,
   çok iyi yapmışsınız. İnsan zamanla okuduğu kitapları unutabiliyor ama kitabın özetini çıkarınca ve yorumunu yazınca akılda daha çok kalıyor.

   Sil

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...