6 Mart 2018 Salı

VLADIMIR TUMANOV – KRALİÇEYİ KURTARMAK KİTAP ÖZETİ

sule uzundere blog kitap yorumları

NOT: Kitabım benim ve öğrencilerim tarafından yazılmış yorumu önümüzdeki günlerde gelecek.

Bir kış günü Aleks Isaac Fog’un ayağının dibine bir kurşun kalem düşer. Tepesinde silgi yerine şato olan ilginç bir kalemdir bu.

Aleks’in en iyi arkadaşı Sam. Aynı yaştalar ama sınıfları farklı.

O gün pazartesi ve matematik sınavı var. Matematik hocası Bayan Lund her pazartesi çocuklara sınav yapıyor. Aleks diğer derslerinde özellikle edebiyatta iyi ama matematiği yapamıyor. Kitap okumayı seviyor. En çok fantastik kitaplar okumayı seviyor.

Sam gerçekçi biri. En iyi olduğu ders fen. Böcek, makine, okyanus ve uzay kitapları okumayı seviyor.

Matematik sınavında Aleks’in o gün bulduğu kurşun kalem soruları kendi kendine çözmeye başlıyor. Aleks çok şaşırıyor. Bütün soruları cevaplıyor, sınavı ilk o bitiriyor.

Öğle arasında yemekhanede Sam’e kalemden bahsediyor ama Sam bunu inandırıcı bulmuyor. Aleks kalemin matematik problemlerini çözdüğünü ispatlarken Vanessa onları görüyor. Kimseye söylemeyeceğini söylediği için Aleks ona da kalemden bahsediyor. Üçü o günden sonra sürekli matematik soruları çözüyor ama kalem her geçen gün küçülüyor. Aleks kalemin biteceğinden korktuğu için kalemi kaybettiğini söylüyor arkadaşlarına. Sam, Aleks’in yalan söylediğini anladığı için ona küsüyor.

Sonra kalemi gerçekten kaybediyor Aleks. Dolabından yok oluyor. Evde kafasını dağıtmak için kitap ararken daha önce görmediği kırmızı kapaklı bir kitap buluyor. Kitabın adı Kraliçeyi Kurtarmak. Okumaya başlıyor:

“İdilya krallığından Jayden adında genç ve iyi bir kraliçe varmış. Kardeşi Kira’ymış. Anne ve babalarını çocukken kaybetmişler.ikisi de çok iyi eğitim almış, çok bilgililermiş ama Jayden en çok matematiği severmiş.
Jayden her yıl komşu ülkelerle dostluğunu pekiştirmek için bir balo verirmiş. O yıl baloya Lugubriya ülkesinin kralı Rechner gelmiş. Ülkeye yeni kral olmuş Rechner. Kimse onu tanımıyormuş. Ülkenin kralı olan kardeşi ölünce tahta geçmiş. Rechner baloda Jayden’e evlenme teklif etmiş. Jayden dost olmak istediğini söyleyerek teklifi reddetmiş. Ertesi sabah Jayden odasında yokmuş. Evlenme teklifi reddedilen Rechner, Jayden’i kendi ülkesine kaçırmış. İdilya’nın askerleri hemen silah kuşanıp kraliçelerini kurtarmak için Lugubriya’ya doğru yola çıkmışlar. Rechner kara büyü ustasıymış. Şatosunun etrafını hiç sönmeyen ateşlerle koruyormuş. Ordu günlere ateşin sönmesini beklemiş ama ateş sönmemiş. Yiyecekleri azaldığı için mecburen ülkelerine dönmüşler. İdilya’da tahta Kira geçmiş. İnsanlar normal hayatlarına dönmüşler.
Rechner, Jayden’i şatoda tutuyormuş. 400 mahzenin en sonuna kilitlemiş. Mahzende iki kapı varmış. Eğer Rechner ile evlenmeyi kabul ederse bir kapıdan geçip kurtulabilirmiş. Eğer evlenmeyi kabul etmezse diğer kapıdan geçecekmiş. Kurtulabilmesi için 400 kapıdan geçmesi gerekiyormuş. Her kapıda bir canavar ona bir bilmece soracakmış. Jayden’in kurtulabilmesi için 400 bilmeceyi cevaplandırması gerekiyormuş. Jayden o kapıyı seçmiş.”

Kitabın devamını okumak için Aleks’in de bilmeceyi çözmesi gerekiyor. Eğer çözmezse kitap açılmıyor.  İlk bilmeceyi tek gözlü bir dev sormuş. Aleks zorla da olsa bulmacayı çözüyor ve kitabın devamını okuyor.

Sam Aleks’e kızgın olduğu için onunla konuşmuyor. Aleks kitabı Vanessa’ya anlatıyor. O günden sonra problemleri beraber çözmeye başlıyorlar.

50 bilmece sonra Aleks matematik sınavına giriyor. Sınavdaki ilk soru Monoculus imzalı ve Kraliçeyi Kurtarmak kitabıyla ilgili. Aleks bütün soruları çözüp eve gidiyor. Kraliçeyi kurtarmak için bütün problemleri beş haftada çözmesi gerektiğini anlıyor.

O gün Sam öğle arasında Aleks’le Vanessa’nın yanına geliyor ve barışıyorlar. Jayden’i kurtarmak için Sam de onlara katılıyor ve her gün on problem çözüyorlar. Herhangi bir bilmecede zorlanınca ilk kapıdaki tek gözlü dev onlara yardım ediyor.

Okulun kapanmasına bir gün kala 400.bilmeceye geliyorlar. İlk kapıdaki tek gözlü devin ismi Monoculus’muş. Rechner’ in zalimliğini görünce Jayden’e yardım etmeye karar vermiş. Son bilmeceyi çözmeleri için çocuklara sihirli kurşun kalemi veriyor. Çocuklar problemin yarısına kadar kalemle çözüyorlar ama sonra kalem bitiyor. Kalan yarısını kendileri çözüyor. Problem çözülünce elektrikler kesiliyor. Elektrik tekrar geldiğinde Jayden kitapta görünmüyor.

Sam, Aleks ve Vanessa yazın Waconda Kampı’na gidiyorlar. Aleks yanına Kraliçeyi Kurtarmak kitabını da alıyor.

Kamp yöneticisi Jeff. Sam yelkene meraklı, Aleks ve Vanessa su kayağını seviyorlar.
Bir gün Aleks su kayağı yaparken ipi kopuyor. Can yeleği üstünden çıkıyor ve suya gömülüyor. Boğulmak üzereyken Vanessa’nın attığı can yeleğine sarılıyor ve son anda kurtuluyor. Gölde Rechner’ın yüzünü görüyor. Eğer bir hafta içinde Jayden dönmezse çocukları mahzene kapatacağını söylüyor.

Çocuklar Monoculus’tan yardım istiyor. Monoculus bir şifrenin olduğunu, bunu Rechner’ın yüzüne söylerlerse mahzene onun kilitleneceğini söylüyor. Bu şifreyi bulabilmek için 7 ceviz kırıp 7 yanıtı toplamalılar. Bu da yine matematik problemleri çözecekleri anlamına geliyor.

Geceleri yelkenle Blackwell Adası’na gidip problemleri çözmeye başlıyorlar. Yelkeni Sam kullanıyor. İlk gece iki bulmaca çözüyorlar. Sonra kampa dönüyorlar. Sabah Aleks ve Sam basketbola, Vanessa tenise gidiyor ama çok uykusuz olduklarından bütün maçları kaybediyorlar.

İkinci gün iki bulmaca daha çözüyorlar. Üçüncü gün uykusuzluğa dayanamayacak hale geldiklerinden mola veriyorlar.

Dördüncü gün Sam ve Vanessa’yı bekçiler yakalıyor, onları kulübelerine götürüyorlar. Aleks kitabıyla baş başa kalıyor. Yelkeni kullanarak adaya gidip üç soruyu tek başına çözüyor. 7 bilmece de çözülmüş durumda. Sonuçları toplayınca 16.709 sayısı çıkıyor. Bunun ne anlama geldiğini anlamıyor ve kampa dönüyor.

Ertesi sabah Vanessa, Monte Cristo Kontu’ndaki şifreleme yönteminden bahsediyor. Her rakam alfabedeki bir harfi temsil ediyor. Onların bulduğu sonuçtan çıkan şifre: AFGOI

Kamp eğlencesinde Jeff onlara “Sonsuz Deniz” adında bir film izletiyor.

Ertesi sabah üç arkadaş göle giderken gölden Rechner’in yüzünün çıktığını ve onlara doğru geldiğini görüyorlar. Aleks şifreyi söylüyor ama bir şey olmuyor. Sonra Vanessa şifrenin Aleks’in adı olduğunu fark ediyor. Harflerin yerini değiştirip söylüyorlar: AIFOG. Bunu söyleyince Rechner kayboluyor ve Kraliçeyi Kurtarmak kitabı kırmızı bir tuğlaya dönüşüyor.

Okulun ilk günü üç arkadaş otobüsle okula giderken Jayden’i(Zümrüt Kraliçe’yi) görüyorlar. Jayden onlara gülümseyerek el sallıyor.

Önsöz: 1961’de doğan Vladimir Tumanov 1991’den beri Kanada’da Batı Ontario Üniversitesi’nde öğretim üyesidir. Kraliçeyi Kurtarmak yazarın ilk kitabı. İkinci kitabı Haritada Kaybolmak dünyada ilk kez Türkiye’de basıldı. Yazar, Kraliçeyi Kurtarmak kitabını oğlu Aleks’e matematiği sevdirmek için yazmıştır.

46 yorum:

 1. Biz çocuklarla çok sevmiştik bu kitabı :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Handan,
   ben ve öğrencilerim de çok sevdik, çok güzeldi. Önümüzdeki günlerde yorumlarımızı yazacağım.

   Sil
 2. Oğluna matematiği sevdirmek için. :)) Çok tatlı ya. Benim bile okuyasım geldi şimdi :))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kitap Güneşim,
   kitap gerçekten matematiği sevdiriyor :-)

   Sil
 3. aralara çocuk kitapları serpiştirmek iyi geliyor insana :) öğrencilerin yorumlarını da merak ediyorum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bi Poşet Kitap,
   ben meslek icabı sık sık çocuk kitabı okuyorum. Gerçekten keyifli oluyor. Öğrenciler kitabı çok sevdi. Ben de sevdim :-)

   Sil
 4. güzel bir konusu varmış.. bu tarz fantastik hikayeler ilgisini çekiyor çocukların.

  YanıtlayınSil
 5. ne güzzel bir şey ya öğrencilerin ile birlikte kitap okuyabilen bir öğretmen olmak , biz okurken neredeydin bacım :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. KİTAP EYLEMİ,
   ahahhaah ne güzel bir yorum bu. Teşekkürler canım :-)

   Sil
 6. Anlatım için teşekkürler. Emeğine sağlık. İlginç bir kitap bakacağım.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Cavanşir Gadimov,
   teşekkürler. Çok hoş bir çocuk kitabı okumak istersen tavsiye ederim.

   Sil
 7. Sanki okumuştum ben de bu kitabı okulda bulup, emin olamasam da :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kağıt Salıncak,
   benim de var okuyup okumadığımdan emin olamadığım kitaplar :-)

   Sil
 8. Çok ilginç bir kitapmış, ben de merak ettim Şule’cim, paylaşımın için teşekkür ederim ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Eren O.
   daha çok çocuklara hitap eden bir kitap Eren. Çocuk kitabı okumak istersen mutlaka öneririm.

   Sil
 9. not edelim, bugünler de okuyamasam da ileride lazım olur :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Dilek Eren,
   kızın büyüdüğünde o da okuyabilir. Çok güzel bir çocuk kitabıydı.

   Sil
 10. En çok okunanları bir daha okuyalım bari

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sevkoz, bu kitap çocuklar için çok eğlenceli ve faydalı bir kitap. Eğer çocuk kitabı okumak istersen tavsiye ederim :-)

   Sil
 11. bu kitabı okundum ben matamatiğe calişmayı ve matamatiği hiç sevmem ama bu kitap sayesinde 1,2, soru çalişmiş oldum

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bunu duyduğuma çok sevindim. Eğer ilgini çekerse Haritada Kaybolmak kitabını da okumalısın. O da coğrafya bilgini geliştirir.

   Sil
 12. Ben bu kitabi cok sevdim cocuklarim tekrar trkrar okiyor

  YanıtlayınSil
 13. çok teşekkür ederiz çok güzel bir kitap

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben teşekkür ederim. Ben de severek okumuştum :-)

   Sil
 14. Çok güzel bir kitap bende de evde var aynısı rahat bir şekilde okuyorum hem burdan da tekrar etmiş oldum.Harita da Kaybolmak kitabını da okudum muhteşem.Çok kibarsınız

  YanıtlayınSil
 15. Bizim bu kitapdan sınavımız var kitabı daha almadım kitabı anlamak için okudum ve bu kitabı çok sevdim

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Çok güzel bir kitaptı. Umarım okursun. Seveceğine eminim :-)

   Sil
 16. Yorumun detaylı kısımlarını spoiler korkusu yüzünden okuyamadım ama konusu ilginç ve eğlenceli bir kitaba benziyor. Şans vermek lazım Kraliçeyi Kurtarmak'a :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Gül Özdemir,
   çok eğlenceli bir kitap Gül. Çocuk kitabı deyip geçmemek lazım. Ben de keyifle okudum.

   Sil
 17. Güzel bir kitap çok güzel !!!!!!!!!

  YanıtlayınSil
 18. Paylaşım için teşekkürler.Ben de şöyle bir özet hazırlamıştım sizinde yorumunuzu beklerim.https://kitapweb.com/kraliceyi-kurtarmak-ozet/

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Mustafa,
   rica ederim :-) Uygun olduğum bir zamanda bakacağım.

   Sil
 19. ben bu kitabı önceden okumuştum ama pek hatırlamıyordum özeti okuyunca her şeyi hatırladım teşşekürler

  YanıtlayınSil

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...