16 Ekim 2018 Salı

Dino Buzzati-Tatar Çölü

Sule Uzundere Blog kitap yorumları

Birkaç ay önce yazdığım Dünya Kupası miminde bu sene okuduğum kitaplar içinde en çok beğendiğim kitabın Tatar Çölü olduğunu yazmıştım. “Hatta hayata bakışımı değiştirdi” diye iddialı bir yorum da yapmıştım. Bu yorumdan etkilenen Sibelynka kitabı aldı, okudu ve yorumladı (Yorumuna buradan ulaşabilirsiniz). Onun yorumunu okuyunca ben de daha fazla geç kalmayayım diye bir an önce yorumumu yazmak istedim.

Tatar Çölü’nden eşim sayesinde haberdar oldum. İnternette kitabın çok etkileyici olduğunu, birçok insanın kitabı okuyunca işini bıraktığını ve hayatını değiştirdiğini okumuş. Öyle olunca kitabı merak etmiş. Bana kitabı okumamı ve kendisine anlatmamı söyledi. Evet, merak ettiği kitapları okuyan değil bana okutan ve anlattıran bir eşim var J

Evimde bekleyen onca kitap arasında Tatar Çölü’ne ne zaman sıra gelirdi bilmiyorum. Neyse ki Kitap Ağacı Adana grubumuzda ayın kitabı seçildi. Grup olarak kitabı okuduk ve yorumladık.

Kitap askerliğe yeni başlayan bir teğmenin, Tatar Çölü’nde bir kaleye görevinin çıkmasıyla başlıyor. Hiçliğin ortasındaki bu kalede bir grup asker zaman öldürmeye çalışıyorlar. Teğmen burada fazla kalmayacağını, en kısa zamanda daha merkezi bir yere tayininin çıkacağını düşünüyor ama bakalım düşündüğü gibi olacak mı?

Kitap bazı arkadaşlara durağan geldi. Doğru, kitapta çok büyük olaylar, nefes kesecek anlar yok ama bir şekilde kendini okutuyor. Sonuna kadar sizi bir şeye hazırlıyor. O müthiş sonunu okuduğunuzda ise bir süre kendinize gelemiyorsunuz. Benim içimden ağlamak ve isyan etmek geldi ama sonra düşündüm, bu kitap başka bir şekilde bitemezdi. Olması gereken olmuştu.

Ben kitabı hayatımı değiştiren kitaplar listesine ekledim ama farkındayım ki Tatar Çölü’nden herkes benim kadar etkilenmeyebilir. Ben özellikle üşengeç olan, hayatındaki her şeyi erteleyen, bir gün yaparım nasıl olsa diye düşünen kişilerin kitaptan çok etkileneceğini düşünüyorum. Eğer böyle bir karaktere sahipseniz Tatar Çölü tam size göre. Sizi hiçbir kişisel gelişim kitabının yapamayacağı kadar hızlı harekete geçirmeyi başaracaktır.

Siz Tatar Çölü’nü okudunuz mu? Beğendiniz mi? Okumak ister misiniz? Yorumlarınızı bekliyorum. Yeni yazılarda görüşmek üzere.

ALTINI ÇİZDİKLERİM: 1. Ya aslında yanılıyorsa? Ya gayet sıradan bir yazgıya sahip sıradan biri olarak yaratılmışsa?

2. Drogo, insanların her zaman birbirlerinden uzak olduklarını fark etti. Birisi acı çektiğinde, acısı sadece kendisine ait oluyor, hiç kimse o acıyı birazcık olsun dindiremiyordu; bir insan acı çektiğinde diğerlerinin, duydukları sevgi ne denli büyük olursa olsun, bu yüzden acı çekmediklerini ve yaşamdaki yalnızlığı işte bu durumun oluşturduğunu fark etti.

26 yorum:

 1. Listeme ekledim canım. Bakalım beni de etkileyecek mi?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar

  1. Beyda'nın Kitaplığı,
   umarım etkilenenlerden olursun canım :-)

   Sil
 2. Yorumun gerçekten merak uyandırıcı,kitabın basımı gözükmüyor ama kütüphaneye bakacağım umarım vardır.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar

  1. Devrik Cümleler,
   Kitap Yurdu'nda kitap yok ama diğer sitelerde gözüküyor. Şansını onlardan yana kullanabilirsin.

   Sil
 3. Uzun zamandır listemde olan kitap ama nedense bir türlü sıra gelmedi. Umarım en kısa zamanda okuyabilirim. Yazarın, Tanrıyı Gören Köpek adlı kitabını da okumadıysanız tavsiye ederim, fantastik ögelerin yer aldığı kısa öykülerden oluşuyor, kelimelere yüklediği anlamları çok sevmiştim.
  Teşvik edici anlatımınız için teşekkürler. :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar

  1. Kitap Gizi,
   yazarın diğer kitapları hakkında hiçbir bilgim ama bu kitabını o kadar sevdim ki mutlaka diğer kitaplarına da bakacağım. Öneriniz için teşekkür ederim :-)

   Sil
 4. Tatar Çölünü 2014 yılında okudum. Okuma serüvenimde izler bırakan çok özel bir kitap benim için. Tatar Çölünü okuyanlar ile ilgili şunu fark ettim; ya bu kitap çok sıkıcı bulunuyor, yada çok çok fazlasıyla beğeniliyor. Ortası yok yani.
  Kitap tanıtım yazınız için teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar

  1. Kitaplara Kaçanlar,
   doğru söylüyorsunuz. Kitabı çok durağan bulan ve sıkılan arkadaşlar da oldu. Ben kitabın baş karakteriyle benzerlikler taşıyan insanların kitaptan daha çok etkilendiğini düşünüyorum.

   Yorumunuz için ben teşekkür ederim :-)

   Sil
 5. senin yorumunu okudum , kitap sitesine girdim fakat satışta görünmüyor, başka sitelere bakmaya gidiyorum , alınır bu kitap :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar

  1. KİTAP EYLEMİ,
   Kitap Yurdu'nda kitap yok ama diğer sitelerde gözüküyor. Şansını onlardan yana kullanabilirsin Eylem.

   Sil
 6. Yanıtlar

  1. Lerzan Kara,
   umarım sen de çok sevenlerden olursun :-)

   Sil
 7. Eşine çok güldüm Şule :))))
  Ama niyet güzel ;)
  Öpüyroum seni

  YanıtlayınSil
 8. Hadi bakalım, bende okuma listeme aldım

  YanıtlayınSil
 9. Sayende bu güzel kitabı okuma fırsatı buldum. Ve o zamandan beri de yorumunu merakla bekliyordum.
  Kesinlikle doğru, karakterden esintiler buluyorsanız kendinizde, bu kitap sizi çok etkileyecek.
  Bence dönem dönem okunması gereken kitaplardan da biri. Her seferinde farklı bir tat yakalanacağına eminim.

  Kalemine sağlık. Yeni tavsiyelerini beklemedeyim ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar

  1. Sibelynka,
   kitabı sen de beğendiğin için çok mutlu oldum :-) Ben de ileride tekrar okumak istiyorum. Özellikle yapmak istediklerimi ertelediğim dönemlerde bir doz Tatar Çölü alacağım :-)

   Sil
 10. Listeme ekledim, okuyacağım. Çok teşekkürler..

  YanıtlayınSil
 11. Anlatımından sonra okumak istediklerim arasına girdi umarım tez vakitte okurum :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar

  1. gül özdemir,
   ben çok etkilendim Gül. Bence sen de bir an önce okumalısın. Seveceğini düşünüyorum.

   Sil
 12. Kitap yurdunda bu kitap yok ama inkilapta buldum en son

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar

  1. Opencart E Ticaret,
   Evet, Kitap Yurdu'nda satışı yok ama diğer sitelerde var. Kitabı almanıza sevindim. Umarım siz de benim kadar seversiniz.

   Sil
  2. Umarım Şule, teşekkür ederim tekrar...

   Sil
  3. Erhan Avcı,
   rica ederim :-)

   Sil

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...