3 Şubat 2017 Cuma

ARALIK AYINDA OKUDUKLARIM (2016)

sule uzundere blog aralık ayında okuduklarım


Aralık ayında toplam 12 kitap okumuşum. Neler okuduğuma gelirsek:

1.EYLEM AYDIN - ÇAPULCUNUN GEZİ REHBERİ
Bu kitabı kütüphaneden ödünç alıp okudum. O günleri hatırlamak açısından güzeldi. Bol fotoğraf içerdiği için yarım saatte okumuştum. Zaten aralıkta, 2016 kitap okuma hedefimi gerçekleştirmek için kısa ve kolay okunan kitaplar seçtiğimi itiraf ediyorum L

sule uzundere blog aralık ayında okuduklarım

2.SELÇUK ERDEM - KARİKATÜRLER – 3
Okuduğum ilk karikatür kitabı Erdil Yaşaroğlu’nundu. 2015’te Komikaze 6’yı, 2016’da Komikaze 5’i okumuştum. İkisi de beni güldürmeyi başarmıştı. Bu sefer Selçuk Erdem’in karikatürlerinin toplandığı kitabını okudum ve çok beğendim. Birçok yerde kahkaha attım. Siz de gülümsemeye ihtiyaç duyduğunuz bir anda bu kitabı okuyabilirsiniz. 

sule uzundere blog aralık ayında okuduklarım

3.NİHAT SIRDAR - OTUZ BEŞ’İ BEKLERKEN
Eşim radyocu Nihat Sırdar’ın hayranı. Evde her gün onun radyo programını dinliyoruz. Sırdar’ın Kafa dergisine yazdığı yazılar Otuz Beş’i Beklerken kitabında toplanmış. Kitabı okumadan önce otuz beşin yaşı ifade ettiğini düşündüm ve neden kesme işareti kullandıklarını anlamadım. Meğer otuz beş İstanbul’da bir otobüsün ismiymiş. Zaten kitapta Sırdar’ın çocukluğundaki İstanbul’la ilgili anıları anlatılıyor. Okurken geçmişe, çocukluğa özlem duymamak imkansız.

ALTINI ÇİZDİKLERİM: 1.İçelim ab-ı hayatı, neşe verir bedene.
Ne mutlu bunu icat edene.
Bunu icat eden bir pir,
Akşamları iki, sabahleyin bir.
Artsın eksilmesin
Taşsın dökülmesin
Allah hiç kimseyi
Meyhanesiz memlekete düşürmesin.”
2. “Ertesi gün için bir şey diyemem ama rakı içtiğin gün ölmezsin.” Cemal Süreya
3. Can Yücel, Edip Cansever, Cemal Süreya, Turgut Uyar, Tomris Uyar, Ömer Uluç ve yıllar içinde sayısız yazar, çizer…
Buluşuyorlar, sohbet ediyorlar, rakı içiyorlar.
Bir gün bir kadın geliyor masaya. Bir rivayet, kadının adı Destina.
Vücudunda bir iğne olduğunu ve bulunamadığını, kalbine gitmesi halinde öleceğini anlatıyor.
Hemen garsondan bir şişe rakı isteniyor ve masadakiler şişeyi imzalıyor. Şişeyi kadına verip bir sonraki tarihte yani 26 Mart’ta getirmesini istiyorlar.
Yıllar ilerledikçe ve bir önceki rakı şişesi geldikçe o tarih “Ölmeme Günü” oluveriyor.
Yıllar yılları kovalıyor. Her yıl 26 Mart’ta buluşuluyor, devrisi yılın rakısı masadan birine emanet edilirken geçen senenin rakısı iyi ediliyor.
Son ölmeme günü 26 Mart 1985’te kutlanıyor. O yılın kahrolası 22 Ağustos’unda Turgut Uyar ölüyor.
Ve bir daha 26 Mart’ta buluşulmuyor.

HASAN ALİ TOPTAŞ – KUŞLAR YASINA GİDER

4.YAŞAR KEMAL – TEK KANATLI BİR KUŞ
Yaşar Kemal kalemine hayran olduğum bir isim ama Tek Kanatlı Bir Kuş maalesef bana hitap etmedi. 76 sayfalık eserde bir şeyler eksikti, güzel bir kitap okuyorum hissi yaşamadım. Başka bir yazar yazmış olsaydı belki daha ılımlı yaklaşabilirdim. Yazan Yaşar Kemal olunca beklenti de artıyor.

5. HASAN ALİ TOPTAŞ – KUŞLAR YASINA GİDER
Yorumu sonra gelecek.


6. MUSTAFA KUTLU – UZUN HİKÂYE
Bu kitabın yorumunu ve özetini ayrı bir postta yazmıştım. Buradan okuyabilirsiniz.

7.HASAN NAİL CANAT – BİR KÜÇÜK OSMANCIK VARDI
Bu kitabın yorumunu ve özetini ayrı bir postta yazmıştım. Buradan okuyabilirsiniz.

sule uzundere blog aralık ayında okuduklarım

8. CENGİZ AYTMATOV – BEYAZ GEMİ
Bu kitabın yorumunu ve özetini ayrı bir postta yazmıştım. Buradan okuyabilirsiniz.

FRANZ KAFKA – AFORİZMALAR

9. FRANZ KAFKA – AFORİZMALAR
Franz Kafka’dan sadece Dönüşüm’ü okudum, onu da yıllar önce okuduğum için hiçbir şey hatırlamıyorum desem yeridir. Kafka dünya edebiyatında çok büyük bir isim olsa da sanki bizim ülkemizde son birkaç yıldır daha popüler oldu. Hatta adına dergi bile çıkarılıyor. Bu yüzden yazarı okumaya daha fazla geç kalmamak için bir yerden başlamak istedim ve Aforizmalar’ını okudum. Kitap adından da anlaşılacağı üzere yazarın kısa ve etkili cümlelerinden oluşuyor. Bu cümlelerin bazılarını çok sevdim ve buraya da yazdım ama bazılarını da anlamadığımı itiraf ediyorum. Edebi birikimim yeterli olmadığı için anlayamamış olabilirim ama sanki bunda çevirinin de payı vardı. Çevirmen kötü demiyorum, çeviri zaten zor bir iştir. Bir de aforizma gibi anlam yoğunluğu olan cümleleri çevirmek daha zordur. Bu cümleleri Almanca okuyabilseydim eminim daha iyi anlardım.

ALTINI ÇİZDİKLERİM: 1.İnsanın belli başlı iki günahı var, öbürleri bunlardan çıkar. Sabırsızlık ve kayıtsızlık. Sabırsızlıktan Cennet’ten kovuldular, kayıtsızlıktan geri dönmüyorlar. Ancak belki de belli başlı sadece bir günah var: Sabırsızlık. Sabırsızlıktan kovulmuşlardı, sabırsızlıktan geri dönmüyorlar.
2. Belirli bir noktadan sonra artık geriye dönüş yoktur. İşte bu noktaya erişmek gerekir.
3. Kötünün ondan bir şeyler gizleyebileceğinize inanmanızı sağlamasına izin vermeyin.
4. İyi, bir bakıma rahatsızlık vericidir.
5. Bastığın yerin iki ayağının kapladığından daha büyük olamayacağını anlamaktır mutluluk.
6. Kıyamet Günü’nü böyle adlandırmamızın nedeni ancak bizim zaman kavramımızdır; aslında o bir olağanüstü hal mahkemesidir.
7. Dünyayla arandaki savaşımda dünyadan yana ol.
8. Bu dünya için kendini paralaman gülünç.
9. İnsanlarla iç içe olmak insanı kendini gözlemlemeye teşvik eder.
10. Cennet’te yaşamak üzere yaratılmıştık ve Cennet bize hizmet etmek için düzenlenmişti. Sonra yazgımız değiştirildi; Cennet’in yazgısında da bir değişiklik oldu mu, bu hiçbir yerde belirtilmiyor.

10. ABBAS SAYAR – YILKI ATI
Bu kitabın yorumunu ve özetini ayrı bir posttayazmıştım. Buradan okuyabilirsiniz.

11.CAN DÜNDAR – GÖLGEDEKİLER
Gölgedekiler, Atatürk’ün yanında, gölgesinde kalmış insanlar hakkında anekdotlar içeren bir kitap. Kitapta tanıdığımız, bildiğimiz isimler de var belki ilk kez duyacağınız isimler de. Kurtuluş Savaşı dönemine ilgi duyan kişilerin severek okuyacağı bir kitap.

sule uzundere blog aralık ayında okuduklarım

12. ASTRİD LİNDGREN - ŞAMATALI KÖY

Sarıçam Okuma Şenliği’nde 5. Sınıf öğrencilerimiz için seçtiğimiz kitaplardan biri de Şamatalı Köy’dü. 104 sayfalık bu ince kitabın yarısı da resimlerden oluşuyor. Bir saat bile sürmeden kitabı bitiriyorsunuz ama keşke yazar daha uzun yazsaydı diyorsunuz. Birbirine komşu 3 çiftlik evi, bu evlerde yaşayan 6 çocuk ve onların maceraları o kadar tatlı bir üslupla anlatılmış ki okumaya doyamadım. Zaten şamatalı Köy’ü 2016’da okuduğum en iyi 10 kitap listesine de koydum. 100 temel eser listesinde de olan kitap ilkokul çağındaki çocuklar için mükemmel bir tercih. 

Ocak ayında okuduğum kitaplarda görüşmek üzere... 

32 yorum:

 1. Güzel kitaplar okumuşsunuz. Erdil Yaşaroğlu' nu ben de severim. Kafka' yı da. 12 de iyi bir rakam.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Turgay Aksoy, teşekkür ederim. Aralık performansımdan ben de memnun kaldım.

   Sil
 2. 12 kitap mı vay bee harika. Kuşlar yasına gider okumak istediğim bir kitap. Bu ay okuyacağım inşallah :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Naz, 12 benim için de çok iyi bir rakam. Umarım Kuşlar Yasına Gider'i seversin.

   Sil
 3. Nihat Sırdar'ın kitabını görmüş ama acaba demiştim. Radyo programının hastasıyım ben de, seviyorum dinlemeyi :))
  Alıntılara baktım da bu yaza ben bu kitabı okurum dedim Şule :)))

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Oytunla Hayat, Mustafa ony ıldır dinliyormuş Sırdar'ı. Hatta önce Alem Fm'deymiş sanırım. O günlerinden beri takip ediyor. Bu kitap yaza da çok yakışır bence. Kumsal kenarında okurken fotoğraflarını görürüz umarım :-)

   Sil
 4. Dolu dolu bir ay olmuş. Umarım Şubat da aynı dolulukla devam eder :) Kafka'nın Aforizmalar'ını ben de merak ediyorum. Hem farklı yazarlar ve kitaplar görmek de çok güzel oldu benim için ^-^

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. İlkay Özgür, şubatta okumak için çok güzel kitaplar seçtim İlkay. Hepsini okuyabilirsem çok iyi olacak.

   Sil
 5. Abla bende çocuk kitapları okumak istiyorum :D Seni gördükçe böyle bir istek doğuyor içimde ya... Bu arada hala çocukların yorumunu paylaşmadın bizimle

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Cahil Okur, çocukların yorumunu tatilde olduğumuz için alamadım. Bu şenlikte olmaz ama seneye kitap okuma etkinliği olursa mutlaka onların da yorumunu ekleyeceğim.

   Sil
 6. 12 gerçekten çok iyi bir sayı :)) Umarım tüm yıl böyle gider, darısı başıma :D

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kağıt Salıncak, umarım canım. Darısı başına :-)

   Sil
 7. Kitaplar arasında en çok Hasan Ali Toptaş ilgimi çekti, gerçekten merak ettiğim bir yazar. 12 kitap çok gzel bir sayı, umarım benim de 10lu sayılara ulaşacağım günler gelir. :D

  YanıtlayınSil
 8. Okuma hızına hayranım tebrik ediyorum. Otuz Beş'i beklerken ilgimi çekti okumak isterim.

  YanıtlayınSil
 9. Ablacım (Aynı yaştayız ama abla demeye alıstım ozur dılerım) 1000 kitap profiline baktım sımdıdee 52 kitap okudu dıyor 2017 de? Nasıl ya ciddi misin sen

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Cahil Okur, yok ya. Arada sitede geziyorum, okuduğum kitapları işaretliyorum. Otomatik 2017'de okumuşum gibi sayıyor. Bu sene 13.kitabımdayım daha :-)

   Sil
  2. Bir an hasedimden çatlayacakdım :)

   Sil
 10. Kafka'yı seviyorum ben. Yılkı Atı'nı da oğlumun okulundan istedikleri zaman okumuştum. Çok güzel bir hikayeydi bence...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Saadet Uslu, Yılkı Atı'nı biz de öğrencilerin okumaları için seçtik. Gerçekten çok güzel, etkileyici bir kitapmış. İyi ki okumuşum diyorum.

   Sil
 11. Ha gayret Şule, az kaldı bu ayı bu ay yazacaksın inanıyorum sana :):). Bu arada maşallah ne güzel okuyorsun, arada kaçamak kısa kitaplar olsa da azımsanacak bir sayı değil, böyle devam :).

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. öneri makinesi, hahahahaha. Sen beni güldürdün Allah da seni güldürsün canım :-) Ocak okumalarını bu hafta yazacağım söz. Son birkaç aydır iyi okuyorum. Elimde okunmayı bekleyen çok kitap olunca okumalarımı arttırdım. Sayıları azalsın istiyorum.

   Sil
  2. Amin amin :), süper bekliyorum :).

   Sil
 12. ben birçoğunu okumadım bunların. Cengiz Aytmatov'un eseri güzeldi. Bende Kafka'nın Aforizmalarını çok merak ediyorum. Dolu dolu bir aralık ayı geçirmişsiniz. Umarım diğer aylarınız da böyle verimli geçer. Sevgiyle kalın :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sümeyye Kip, çok teşekkür ederim. Umarım dediğin gibi olur. Sevgiler :-)

   Sil
 13. Kuşlar Yasına Gider ile ilgili o kadar çok övgü okudum ki sen ne yazacaksın çok merak ediyorum canım. Beğendin mi? Sabit Fikir 2016 nın en iyi kitabı olarak seçmiş. Ben de artık bi an önce alıp okumak istiyorum.
  35 i beklerkenin otobüs olmasına şimdi yine güldüm. Niyeyse hep yaş zannediyorum :)
  Aforizmalar için sen kendi edebi birikimini yeterli görmediysen ben onu okumayı bırak almaya kalkışmamalıyım bile :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. okumasyon, iltifatın için teşekkürler canım. Aforizma kitabı okumak istiyorsan daha basit ve çok değişik cümleleri olan Küçük İskender'in iki kitabını tavsiye ederim: Galileo'nun Pergeli ve Rahibinden Satılık Kilise. Blogumda yorumları var. İstersen bakabilirsin.

   Sil
  2. Galileo Pergeli alıntılarını ve yorumunu okumuştum canım onu okuma listeme aldım

   Sil

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...