26 Haziran 2022 Pazar

W. Somerset Maugham-Boyalı Peçe (BCP OCAK)

W. Somerset Maugham-Boyalı Peçe (BCP OCAK)

W. Somerset Maugham, Boyalı Peçe, Türkiye İş Bankası Yayınları, Çevirmen: Meltem Aydın, 228 Sayfa, 7. Baskı, 2020.

Herkese merhaba. On yedi gündür buralarda yoktum. Fark eden ve yorum yazan arkadaşlara teşekkür ederim. Aylarca ortadan kaybolan bloggerlar düşünülürse benim verdiğim ara çok uzun değildi ama öncesinde iki güne bir yazı paylaşınca insanlar merak etmiş. Benim de ortam yok. Bir ilham geliyor, beş yazı yazıyorum, onları iki güne bir yayınlıyorum sonra yirmi gün boyunca hiçbir şey yazasım gelmiyor 😀 Aslında yazmak istediğim çok şey var. Sadece okuduklarımın kaydını tutsam beni bir ay götürür. Hazır tatile girmişken onları bitirmek istiyorum. Yaz aylarında buralarda pek insan olmaz, etraf ıssızlaşır. Umarım siz beni yalnız bırakmazsınız.

Blogları Canlandırma Projesi’ne katıldığımı daha önce yazmıştım. Etkinliği ilk kez duyanlar buradan detayları öğrenebilirler. İsterseniz siz de katılabilirsiniz. Ocak ayının yazısını o dönem yazamamıştım. Sonradan içime dert oldu. Bu sene bu etkinliğin bütün aylarını yazmaya karar vermiştim çünkü. Bu yüzden gecikmeli de olsa bütün ayları tamamlayacağım.

Boyalı Peçe kitabı Çin’de geçtiği için bu kategoriye uygun oldu.

W. Somerset Maugham-Boyalı Peçe (BCP OCAK)
Ben bu kitabın önce filmini izledim ama filmini izlediğimi, hatta kitabın filme uyarlandığını bile bilmiyordum. Kitabın arka kapak yazısını okuyunca “Ben bu konuyu biliyorum.” dedim. Film, Duvak adıyla filme çekilmiş. Başrollerinde Edward Norton ve Naomi Watts oynuyor. Ben Edward Norton sevgimden filmi izlemiş ve çok beğenmiştim. Biraz durağan ama çok etkileyici ve sahici bir aşk öyküsüydü. O filmin, Boyalı Peçe kitabından uyarlandığını öğrenince kitabı da okumak istedim.

Kitabın çok edebi bir dili yok ama anlatımı güzel. İnsanı sürüklüyor. İlk sayfadan itibaren hikâyenin içine giriyorsunuz. Karakter tahlilleri özellikle çok başarılıydı. Karakterler gözünüzde kanlı canlı görünüyor. Bu açıdan kitabı çok beğendim.

Kitap yayınlandığı zaman “Benim hayat hikâyemi yazmışsınız.” denilerek onlarca şikâyet almış. Kitapta anlatılanlar insanlara çok gerçekçi gelmiş. Demek ki benzer olayları yaşayan çok fazla insan var, diye düşündüm. Aslında kitap zaten gerçek bir olaydan esinlenilerek yazılmış ama ufak tefek farklılıklar yapmış yazar.

Kitap ve filmin sonunda farklılıklar var. Ben iflah olmaz bir romantik olduğum için filmin sonunu daha çok sevdim.

Siz Boyalı Peçe kitabını okudunuz mu? Beğendiniz mi? Okumak ister misiniz? Duvak filmini izlediniz mi? Yorumlarınızı bekliyorum. Yeni yazılarda görüşmek üzere.

ALTINI ÇİZDİKLERİM: 1. Kaba ve beceriksiz biriyim ben. Kastettiğim şeyleri söylemek, kastetmediklerimi söylemekten hep daha zor gelmiştir bana.

2. Konuşmamıştı çünkü söyleyecek bir şeyi yoktu. Ama söyleyecek bir şeyi olmayan herkes susarsa insanoğlu kısa sürede konuşma yeteneğini yitirir diye düşündü Kitty gülümseyerek.

3. –Tüyler ürpertici değil mi?

-Ne? Ölüm mü?

-Evet. Etrafındaki her şeyi fena hâlde önemsizleştiriyor.

4. İnsan işte, eğlencede, dünyada ya da bir manastırda değil; ancak ruhunda huzur bulabilir.

5. Önemli olan sevmek, sevilmek değil. İnsan kendisini sevenlere minnet duymuyor; eğer o sevmiyorsa karşısındaki canını sıkıyor sadece.

6. Bir kadının erdemli olduğu için bir erkeği sevdiği nerede görülmüş?

7. Rabbimden bana huzur vermesini diledim. Gelen cevap bana sanki “Ona ancak arzu etmeyi bıraktığında sahip olabilirsin.” diyordu.

8. Gönül kazanmanın tek bir yolu vardır, o da kendini sevilecek birine dönüştürmektir.

9. En azından geçirdiği son birkaç hafta, bazen başkalarına yalan söylemek gerekse de insanın kendisine yalan söylemesinin her zaman aşağılık bir durum olduğunu öğretmişti.

10. Başarısızlık, başarının temelidir ve başarı, başarısızlığın pusuda beklediği yerdir ama dönüm noktasının nerede olduğunu kim bilebilir ki?

11. Güçlü olan, kendisini yenendir.

26 yorum:

 1. Filmine de kitabına da bayılmıştım Şule'cim, ama film şahaneydi, Edward Norton çok etkileyiciydi, romantik filmlerde daha çok oynamalı bence:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eren,
   değil mi? Bence de ama maalesef pek fazla filmde rol almıyor. Romantik film neredeyse hiç çekmiyor :-(

   Sil
 2. Filmi izlemedim, kitabı okumadım. Alıntılar güzelmiş. Filmi izlemem büyük ihtimalle ama kitap aklımda bulunsun. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. duygu emanet,
   benim tavsiye listemde, film de kitap da.

   Sil
 3. İzleyip-okumadım ama kitabın hikayesi -insanların benim hikayemi yazmışsınız diyerek eleştirmesi- çok ilginç. Merak ettim konusunu. Listeme alıyorum en azından filmine göz atacağım. alıntılar da güzel. Ayrıca yazının linkini Ocak ayı raporuna ekledim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. okurix,
   çok teşekkür ederim. Ben de ocak raporunu kim yazmıştı diye bulmaya çalışacaktım :-) Bundan sonrakileri bu kadar geciktirmem umarım :-)

   Sil
 4. Ben bu kitabı çokça duydum ama okuma fırsatım daha olmadı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. DUYGUBLOG,
   denk gelirsen bir şans verebilirsin. Ben severek okudum :-)

   Sil
 5. Hep yaz Şule'cim :) okurun olarak uzun bir ara bizim için. 🙏🏻
  Boyalı Peçe kitabını hiç sevmemiştim. Sanıyorum anlatım dilinden kaynaklıydi... Geçmiş zaman. Çok hatırlayamıyorum bazı detayları..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Satır Arası,
   doğrudur. Her kitap her insana hitap etmiyor. Güzel sözlerin için çok teşekkür ederim :-)

   Sil
 6. filmi izledim ben de farkında değilim bu kitap olduğunun, kitabı da iş bankası yayınlarında hep görüyom, okuyayım bi daha izleyim sonra :) blog açıklamaların da sevimliydi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. deeptone,
   film ve kitap ismi farklı olunca ikisinin aynı olduğunu çoğu insan anlamıyor. Ben arka kapak yazısını okuyunca fark ettim.

   Beni soran iki kişiden biri de sendin. İlgin için teşekkürler :-)

   Sil
 7. Güzel bir kitap ve güzel bir analiz. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ESRA KAFKASLI,
   güzel yorumun için ben teşekkür ederim :-)

   Sil
 8. Filmin afişini anımsıyorum ama kitabı ilk kez senden duydum. :) Çok özletme kendini, biz buralardayız.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. she is the man,
   teşekkürler. Bir daha bu kadar ara vermemeye çalışacağım. Haftada en azından 1-2 yazı yazma planım var.

   Sil
 9. Kitabı okumadım, alıntılar çok güzelmiş:) Filmini de merak ettim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kitapkesfi,
   benim tavsiye listemde, film de kitap da.

   Sil
 10. Filmini seyredeyim ben :D

  YanıtlaSil
 11. Toplu okumalarınızı yazdığınız yazınızdan geliyorum. :) Ben de uyarlama olduğunu bilmeden filmi izlemiş ve çok beğenmiştim. Zaten Uzak Doğu'da geçen kurguları belki de mistik bulduğumdan olacak seviyorum. Kitabı okumak da aklımda.

  YanıtlaSil
 12. Yazarıngeçmişte bir kaç romanını okumuştum ama bunu okumadım. Not alayım 🙂

  YanıtlaSil
 13. “Benim hayat hikâyemi yazmışsınız.” şikayetleri alması sayesinde çok ilgimi çekti, okumak lazım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gül Özdemir,
   demek ki aynı şeyleri yaşayan çok kişi var :-)

   Sil

Yorumlarınız için çok teşekkür ederim :-)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...